Osmaniye Nasıl Bir Yer?

Osmaniye Nasıl Bir Yer?

Osmaniye ili, plakasında da anlaşıldığı üzere Türkiye’nin 80. İlidir. Çukurova topraklarının doğusunda bulunan Osmaniye, Ceyhan ırmağı havzası içerisinde bulunur. Tarihinde çeşitli uygarlıklara kucak açmış, zamanın güçlü bölgelerinden biri olan Osmaniye’de Hitit, Pers ve Roma krallıkları bulunmuştur. Değişen ve gelişen nüfusu 2000 yılından bu yana büyük bir hızla artmıştır. Genel olarak insanlar şehir hayatından uzaklaşmak maksadıyla Osmaniye’yi tercih ederler. Osmaniye’nin köylerinin oldukça temiz ve saf bir havası vardır.

Osmaniye İlçeleri

Şehir hayatının karmaşasından temiz ve saf nefes almayı özleyen insanlar, özellikle bahar aylarında Osmaniye’nin köylerine giderler. Yıllar geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam eden Osmaniye’ni faaliyete geçmiş 42 tesisi Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Doğa manzarası ve tertemiz havası ile birçok alanda gelişim göstermeye devam etmektedir. Osmaniye’nin ilçeleri;
  • Merkez
  • Bahçe
  • Düziçi
  • Hasan beyli
  • Kadirli
  • Sumbas
  • Toprakkale
Genel olarak Osmaniye’de yaşayan kimseler, yer fıstığı ve zeytin ile geçimini sağlamaktadır. Bu zor dönemlerde dahi ekip emeğinin karşılığını almaya çalışan Osmaniyeliler tam anlamı ile emekçidirler. Osmaniye’nin geçen zaman içerisinde gelişmesi ile birlikte Yerel medya kanalları da bulunmaktadır. Osmaniye TV Kanalları; ORT Osmaniye TV (Karasal) , KANAL 80 , KANAL 328 TV, Kadirli MRT TV Osmaniye Radyo Kanalları; Radyo 2000 FM Osmaniye (90.6) , Radyo Yakamoz (92.9) , Radyo 80 (94.8), Radyo Meşale (96.3) , Gönül FM (97.3) , Radyo ihsan (101.3) Güzellikleri ve görülecek yerleri ile Osmaniye turistik olarak potansiyel sahibi bir yerdir. Doğa ile iç içe olması ve insanlarının gelenekleri, göreneklerini kaybetmemesi sebebi ile dikkatleri üzerine çeken bir şehirdir. Osmaniye’nin ilçeleri, merkez bölgesine göre daha az gelişmiş olsa da, ilçelerinde de temiz hava alabilmek ve doğanın eşsiz manzaralarını görebilmek mümkün.